در مصاحبه کاری چی بپوشیم؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توان در یک مصاحبه کاری موفق شد؟ آیا می‌دانستید که با این سوال که در مصاحبه کاری چی بپوشیم می‌توان به راحتی برگ برنده‌ای در دست داشت؟

سالیان سال از صنعت مد و فشن می‌گذرد و بسیاری از مردم به دنبال استفاده از انواع وسایل و لباس‌هایی هستند که هر ساله به عنوان مد به فروش می‌رسد. اما این سوال همیشه وجود دارد که آیا می‌توان به راحتی در مصاحبه کاری لباسی پوشید که مطابق با مد روز باشد؟

اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می‌شود که اغلب کارفرمایان روز به روز حساسیت خود را نسبت به استخدام کارمندان خود افزایش می‌دهند. در شرکت‌های خصوصی این اهمیت بیشتر است زیرا کارفرمایان در ازای استفاده از کار یک کارمند مزایای زیادی به دست می‌آورند و موفقیت آن ها در گرو این انتخاب است.

اما این تمام ماجرا نیست و ممکن است مشاغلی که برای آن مصاحبه کاری صورت می‌پذیرد، نوع پوشش در آن اهمیت زیادی داشته باشد و لذا دقت در انتخاب پوشش مناسب مصاحبه در موفقیت و پذیرفته شدن نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد. در ادامه بیان خواهیم نمود که در مصاحبه‌های کاری مختلف چه لباسی مناسب‌تر است.

پوشش مناسب مصاحبه کار‌های دولتی

حتما تاکنون بار‌ها بسیاری از شما آزمون‌های استخدامی شرکت‌های دولتی را پشت سر گذاشته‌اید و می‌دانید که سخت‌گیری‌‌هایی در مصاحبه‌های حضوری وجود دارد. اهمیت پوشش در این نوع مصاحبه به قدریست که سبب می‌شود تا افراد دقت زیادی را در انتخاب لباس مناسب داشته باشند. آقایان بهتر است در این مکان‌ها از یک تیپ رسمی و کاملا ساده استفاده کنند و خانم‌ها می‌توانند پوشش فرم ساده را انتخاب نمایند. استفاده از مقنعه و یک مانتو شلوار ساده و همرنگ شاید مناسب‌ترین نوع لباس برای خانم‌ها باشد.

مسلما پوشیدن لباس‌های با رنگ تیره مناسب‌تر از انواع لباس هاییست که رنگی بوده و البته سادگی در ظاهر می تواند نظر مصاحبه کننده را به خود جلب نماید. این نوع لباس باید در عین سادگی کاملا تمیز و خوشبو باشد.

پوشش مناسب مصاحبه شرکت‌های خصوصی

بسیاری از ما حداقل چندین بار برای مصاحبه کاری به شرکت‌های خصوصی مراجعه کرده‌ایم. اما هر بار از سوی کارفرمایان انتخاب نشده‌ایم. این باور که ممکن است کارفرمایان از تیپ ما خوششان نیاید ما را مجبور کرده تا انتخاب لباسی دقیق داشته باشیم. نظر مدیر عامل و مصاحبه کننده در اولویت است و اگر ایشان به تیپ شخصیتی شما توجه می‌کند به دلیل آن است که در آینده در شرکت خود باید پذیرای مهمانان و مشتریان زیادی باشد که با شما برخورد خواهند کرد.

سلیقه افراد در شرکت‌های خصوصی متفاوت است اما بهتر است از تیپ‌های پر زرق و برق برای رفتن به مصاحبه استفاده نکرد. تیپ‌های اسپرت و کلاسیک مناسب‌ترین نوع لباس برای این انتخاب هستند که بتوان آنچه در نظر مصاحبه کننده است را برآورده ساخت.

برای افزایش شانس استخدام در این شرکت‌ها، تمیز بودن لباس‌ها اهمیت زیادی دارد. برخی از مدیران عامل شما را به عنوان منشی انتخاب می‌کنند که در این موارد اهمیت زیادی به تیپ و شخصیت افراد و نوع لباس آن‌ها داده می‌شود. اما اگر شما به عنوان کارمند یک بخش استخدام می‌شوید، این سخت‌گیری‌ها ساده‌تر بوده و کمتر ممکن است شما را برای انتخاب آزار دهند.

بسیاری از افراد به دور از هر گونه باور درباره‌ی آنچه در مصاحبه کاری باید بپوشند، سعی می‌کنند لباس‌های خود را با هم هماهنگ کنند. در واقع این سوال که در مصاحبه کاری چی بپوشیم دلیلی برای خرید‌های مکرر لباس نمی‌باشد. شما می‌توانید به کمد لباس خود مراجعه کنید و از میان انواع لباس، بهترین تیپ را انتخاب کنید.

برخی بر این باورند که استفاده از لباس‌ها می‌تواند شخصیت درونی افراد را به نمایش بگذارد و به همین خاطر میزان دقت در این مورد بسیار زیاد است.

برخی دیگر عقیده دارند که نوع لباس پوشیدن در مصاحبه تاثیری نخواهد داشت اما کارشناسان میزان درصد موفقیت در مصاحبه کاری را با نوع لباس‌های افراد مرتبط دانسته و تاثیر آن را بیش از 50 درصد بیان می‌کنند.

رنگ مناسب برای لباس در مصاحبه کاری

اغلب افراد به راحتی متوجه می‌شوند که چطور می‌توان لباس‌های شیک و تمیز و مناسب مصاحبه‌ی کاری انتخاب کنند اما برخی دیگر اشتباهاتی را در این مسیر مرتکب می‌شوند. انتخاب رنگ مناسب لباس همان چیزیست که نظر مصاحبه کننده را درباره‌ی افراد تغییر می‌دهد.

تصور کنید که افراد با پوشیدن لباس‌های قرمز و نارنجی به مصاحبه کاری بروند. این نوع لباس پوشیدن اگرچه مناسب مهمانی و یا رفتن به پیک نیک است اما رئیس یک شرکت هر چقدر هم که سهل گیر باشد آن را نمی‌پسندد. در واقع این رنگ‌ها برای مصاحبه کاری ممنوعه هستند و نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. اهمیت نظر افراد در انتخاب رنگ اگرچه مهم است اما بهتر است رنگ‌های ملایم را در این موارد انتخاب کرد.

در ایران پوشیدن لباس های تیره و سنگین مناسب‌تر است اما می‌توان رنگ‌های کرم، خاکستری و دیگر رنگ‌های ساده را برای مصاحبه کاری نیز انتخاب نمود. اهمیت رنگ به دلیل تاثیر آن در جلب توجه افراد بسیار بالاست و بهتر است اندکی دقیق‌تر به این مورد دقت کنیم.

اگر مدت زمان زیادی را برای یافتن شغل مناسب خود گذاشته‌اید و هنوز در مصاحبه‌های کاری قبول نشده‌اید، بهتر است به فکر تغییر روش لباس پوشیدن خود باشد. رنگ لباس مناسب مصاحبه کاری، نوع لباس، رسمی یا غیر رسمی بودن و بسیاری از موارد دیگر تاثیر مستقیم روی قبولی شما در مصاحبه کاری دارد و بهتر است به آن دقت بیشتری شود.

منبع اختصاصی

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.